Amsterdam: Dünyanın ilk mikrop müzesinde korkunç bulgular

Selvi

New member
şehir gezileri amsterdam

Öpüştüğünüzde 80 milyon bakteri el değiştiriyor

Amsterdam’da dünyanın ilk mikrop müzesi, dünyadaki en eski canlıları monitörlerde ve mikroskoplarla gösteriyor. Her insanda milyarlarca diş olduğunu öğreniyorsunuz ve ziyaretten sonra hemen yeni bir diş fırçası alma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Durum: 07:40| Okuma süresi: 3 dakika

Hollanda: Amsterdam'daki Micropia Müzesi'nde ziyaretçiler normalde görünmez kalan yaratıkları tanıyor

Amsterdam’daki Micropia Müzesi’nde ziyaretçiler normalde görünmez kalan yaratıkları tanıyor

Kaynak: Diana Stanescu

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

NMikropların gizli dünyası daha önce hiç bu kadar beğeni görmemişti! Yalnızca mikroplara adanmış, fikirler ve heyecan verici ayrıntılarla dolu büyük, muhteşem bir şekilde tasarlanmış modern bir müze: Bu, dünyanın ilk mikrop müzesi olan Micropia’dır.

Orijinal sahneleme siz girer girmez başlar. Orada öylece yürümezsin. Hayır, girişte beyaz önlüklü bir çalışan tarafından karşılanacağım. Karanlık bir asansörle üst kata çıkıyorum.

Kapılar kayarak açılıyor – ve kendimi yalnızca sergilerden gelen ışıkla, zemin katından zemin kata kadar ve üzerinde mikropların yavaşça yukarı ve aşağı hareket ettiği devasa renkli bir video ekranıyla aydınlatılan siyah bir küpün içinde buluyorum. Küresel sesler kara kutuyu neredeyse kutsal bir atmosferle dolduruyor. Dünyanın en eski yaratıklarına hoş geldiniz!

Amsterdam'daki Museum Micropia: Sergide mikropların büyüdüğü Petri kapları da yer alıyor

Sergide ayrıca mikropların büyüdüğü Petri kapları da yer alıyor.

Kredi bilgileri: MAARTEN VAN DER WAL/Micropia/AFP

Monitörlerde, cam şişelerde ve mikroskoplar altında sürünür ve kaçar. Ve mikro-benzooların ziyaretçileri, en azından dolaylı olarak, mikroorganizmalarla temas kurabilirler.

Bir vücut tarayıcının üzerinde duruyorum, kollarımı kaldırıyorum ve monitör inanılmaz bir sayı gösteriyor: Vücudumda veya benim bedenimde bir vücutta 170 trilyon mikrop bulundu! Bir ürperti beni tepeden tırnağa kaplıyor.

Amsterdam'daki Micropia Müzesi: Bir tarayıcı, ziyaretçilere yanlarında kaç mikrop taşıdıklarını söylüyor

Bir tarayıcı, ziyaretçilere yanlarında ne kadar mikrop taşıdıklarını söyler

Kredi bilgileri: MAARTEN VAN DER WAL/Micropia/AFP

Vücudumun belirli bölgelerini seçebildiğim monitör benim hakkımda daha da fazla şey biliyor: her gün ağzımdan on milyon bakteri mideme giriyor. Ve burnumda 50 ila 100 bakteri türü yaşıyor. Ne de olsa, sadece beş tür kendilerini rahat hissettirdi. Ekran ayrıca bana kadın vajinasında erkek penisinden daha fazla bakteri olduğunu söylüyor.

Müze gezisi sırasında kaşıntı artar

Hızla tarayıcıdan çıkıyorum ve Kiss-O-Meter’ı kocamla test ediyorum. Basmamız gereken yerdeki kırmızı kalp, biraz flört şovunu anımsatıyor. Öpüşüyoruz ve ekranda hemen bir sayı beliriyor: 80 milyon bakteri az önce el değiştirdi. Ne kadar romantik değil!

ayrıca oku

Amsterdam: Fabrique des Lumières, Gustav Klimt'in yanı sıra Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser'in eserlerini sergiliyor

Yandaki kapı camın altında – ölü bir zürafa! Çarpıcı bir manzara. Yan yatıyor, bacakları bükülmüş, boynu buruşmuş. Beyaz önlüklü bir çalışan “Doğal sebeplerden öldü” diye garanti veriyor. Yan taraftaki hayvanat bahçesinde. Bebek zürafa, mikroorganizmaların bir leşi nasıl ayrıştırdığını gösteriyor.

Laboratuar Konuşması daha zararsızdır. Bilim adamlarının yaklaşık 300 çeşit mikropla uğraştığı laboratuvar, her gün küçük bir konferans veriyor. Bugün bir çalışan toprak bakterisi Streptomyces’i laboratuvardan getiriyor. Yağmur sonrası ıslak toprak kokusuna neden olur. Bir kapta koklamamıza izin verilir. Bu doğru, nemli orman toprağı gibi kokuyor.

ayrıca oku

Bee, bir şehir fonunun önünde bir çatı çıkıntısında oturuyor

Müze vitrinlerinde, bilmeden hayatımı paylaştığım diğer sevimli küçük hayvanları tanıyorum: Üç ay sonra, bir diş fırçasının kıllarında yedi milyon bakteri yaşar. Bir resim işgali göstermektedir. Bugün yeni bir diş fırçası alıyorum.

Çıkıştan kısa bir süre önce – kaşıntı arttı – şişe başına 20,50 avroya bir elektrikli süpürge sunuluyor. Neredeyse satın almak için cazip geliyorum.

2014 yılında açılan Artis Micropia mikrobiyal müzesi, Amsterdam’da Plantage Kerklaan 38-40 adresinde yer almaktadır ve her gün sabah 10’dan akşam 5’e kadar açıktır. . Konuyu yüzeysel olarak ele almak istemeyen ziyaretçiler en az üç saat plan yapmalıdır (micropia.nl).

Makale, seyahat kitabı yazarı Diana Stănescu, Michael Müller Verlag/mm-wandern.de tarafından yakın zamanda yayınlanan “Amsterdam – Abenteuer” kitabından bir alıntıdır. Kitap, Amsterdam’da ve çevresinde sıra dışı ve olağan turist rotalarının dışında gerçekleşen 33 deneyimi anlatıyor.

“Amsterdam – Macera”, Diana Stănescu, Michael Müller Verlag, 240 sayfa, 17,90 Euro

Kaynak: Michael Müller Verlag